X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

شاید زیاد در باره 17 شهریور و کشتار مردم توی این روز شنیده باشید اما شاید در مورد جزئیات اون زیاد چیزی نشنیده باشید. توی این پست میخوام به مناسبت همین روز به طور مفید و مختصر، بخشی از جزئیات این اتفاق رو براتون تعریف کنم.

سینما رکس آبادان در تاریخ 28 مرداد 1357 در آتیش میسوزه و تعدادی هم کشته میشن و به دنبال این اتفاق دولت جمشید آموزگار مجبور میشه که استعفا بده!

بعد از استعفای پآموزگار، شریف امامی که پدرش یه روحانی بود روی کار میآد و دولت رو در دست میگیره! مدت زیادی از روی کار اومدن شریف امامی نگذشته که مردم در 13 شهریور توی یه راهپیمایی بزرگ که بمناسبت عید فطر در تپه های قیطریه ی تهران برگزار شده بودبر علیه شاه تظاهرات میکنن!

به دنبال این تظاهرات، یه تظاهرات بزرگی که توی اون چیزی حدود 500 هزار نفر شرکت کرده بودن در تاریخ 16 شهریور بر علیه شاه برگزار میشه و مردم شعارهای سختی بر علیه ی شاه میدادن. مثل: «مرگ بر سلطنت پهلوی» و ...!

همون شب شاه برای کنترل اوضاع به دولت دستور میده که توی تهران و 11 شهر دیگه (کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، آبادان، اهواز، قزوین، جهرم و کازرون) حکومت نظامی اعلام کنه!

 

فرمانده ی نظامی تهران هم بدست اوسی که به «قصاب ایران» معروف شده بود داده میشه!

گفته شده که دعوت کننده اصلی راهپیمایی روز 17 شهریور یه روحانی بوده به اسم «علامه یحیی نوری» که خودش بر علیه نظام شاه بود و بصورت انفرادی عمل میکرد و خونه ش در اطراف میدون ژاله قرار داشت.

توی ساعات اولیه ی صبح روز جمعه 17 شهریور 57 مردم برای شرکت در راهپیمایی و حضور در نماز جمعه به امامت علامه یحیی نوری راهی میدون ژاله میشن غافل از اینکه ساعت 6 صبح حکومت نظامی اعلام شده و تجمع بیشتر از سه نفر ممنوعه!!

اعلام دیر هنگام حکومت نظامی و بی اطلاعی برخی از مردم از دلایل شلوغی تظاهرات اون روز بود!

در ابتدا فرماندهان نظامی چندبار با بلندگو به مردم هشدار میدن و از اونها میخوان که متفرق بشن و اونجا رو ترک کنناما وقتی مردم به تذکرات اونها توجهی نمیکنن به طرف اونها شلیک میکنن.

گلوله باران مردم برای چند دقیقه
، بیشتر طول نمیکشه بطوریکه وقتی خبرنگارانی که ساعتی بعد از حادثه برای تهیه خبر به محل میرسن فقط با ماشین های آب پاشی روبرو میشن که مشغول شستن خیابونها هستن!

توی قسمت های جنوبی تهران هم برای متفرق کردن مردم از بالگردهای نظامی استفاده میشه!

در مورد تعداد کشته ها آمار ضد و نقیضی بیان شده!

برخی آمار حرف از 4000 کشته میزنن و بعضی دیگه از آمار صحبت از 88 یا 90 کشته میکنن اما طبق آماری که پزشکی قانونی و سازمان بهشت زهرا در مورد کشته شدگان و جروحانی که تا روز 26 شهریور مردن، اعلام میکنه 126 نفر کشته شدن!

بعد از این کشتار بود که دیگه راه های آشتی بین انقلابیون و سلطنت طلب ها به کلی بسته شد و دیگه مسیری برای برون رفت از بحران وجود نداشت بجز سرنگونی رژیم.

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو!نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 شهریور 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :