تسخیر لانه ی جاسوسیجزئیات ماجرای اشغال سفارت آمریکا در تهران رو شاید تا حالا نشنیده باشید و بیان جزئیاتش شاید براتون جذاب و جالب باشه.

ماجرا از اینجا شروع میشه که دولت موقت به سرپرستی مهنس بازرگان دنبال بهبود و گسترش روابط خودش با آمریکا بود.حتی گفته میشه که قرار بود با میانجیگری بازرگان دیداری هم بین امام خمینی و نمایندگان آمریکا، توی تهران صورت بگیره! حتی ایران برای پذیرش سفیر جدید آمریکا اعلام آمادگی میکنه. اما در این حین (در اردیبهشت 1358) سنای آمریکا، قطعنامه ای رو که توسط دوتا از سناتورهای نزدیک به شاه مخلوع ایران، تهیه شده بود به تصویب میرسونه.

توی این قطعنامه، دولت ایران بخاطر اعدام فوری مقامات رژیم شاه محکوم شده بود.

بعد از این اتفاق، دولت بازرگان اعلام میکنه که این قطعنامه دخالت آشکار در امور ایرانه و حاضر به پذیرش سفیر جدید آمریکا نیست.

از طرف دیگه، شاه هم که از کشور فرار کرده بود و از بیماری ای که به اون مبتلا بود رنج می برد، میخواست برای معالجه به آمریکا بره. اما واکنش مسئولان آمریکایی برای پذیرش شاه و ورود اون به خاک آمریکا متفاوت بود. یه عده میگفتن که با ورود شاه به آمریکا، شانس تحکیم روابط با ایران از بین میره! 

 

 یه عده ی دیگه میگفتن که اگه ما شاه رو قبول نکنیم و نذاریم که وارد آمریکا بشه، این مسئله باعث تحکیم جایگاه جمهوری اسلامی میشه و به بقیه ی دنیا نشون میده که آمریکا یه رفتار نامناسب با همپیمان بیمار خودش(شاه) داره و این برای آمریکا خوب نیست و ما برای به نمایش گذاشتن اقتدار آمریکا باید شاه رو قبول کنیم.

خلاصه بالاخره در 30 مهرماه همون سال، دولت آمریکا شاه رو می پذیره و این عمل باعث بوجود آومدن یه سری اختلافات بین ایران و آمریکا میشه!

یکی از گروه های مبارز اسلامی، در اون زمان، گروهی بود موسوم به دانشجویان پیرو خط امام!

این گروه که مخالف سرسخت آمریکا و سیاستهای اون بود دنبال فرصت مناسبی میگشت تا نقشه ی خودش مبنی بر تصرف سفارت آمریکا رو عملی کنه چون اونها معتقد بودن با تسخیر سفارت آمریکا این کار بازتاب گسترده ای از خودش در جهان به جا میذاره و اونها اینطور میتونن انزجار خودشون از آمریکا رو نشون بدن!

توی آبان ماه، بازرگان و یزدی توی کشور الجزایر با برژینسکی که از حامیان شاه بود دیدار میکنن! این دیدار بدون هیچگونه ترس و پروایی از تلویزیون سراسری ایران پخش میشه و با فراخوان امام خمینی در تشدید اعتراض دانشجویان به آمریکا،همزمان میشه! این دیدار بهونه ای میشه برای اینکه دانشجویان پیرو خط امام نقشه ی خودشون رو عملی کنن.

سه روز بعد از این دیدار سفارت آمریکا توی تهران در ساعت 10 صبح،توسط دانشجویان حامی امام خمینی، مورد حمله قرار میگیره!

دانشجوها، قفل و زنجیرهای درب سفارت رو با آهن بر بریدن و با شکستن درب ورودی به راحتی وارد سفارت شدن!سفارت در عرض 3 ساعت بطور کامل به اشغال در میاد! کارکنان سفارت هم تلاش کردن که اسناد و مدارک محرمانه رو از بین ببرن که چون دانشجویان پیرو خط امام به سرعت وارد شدن، اونها نتونستن بیشتر اسناد رو از بین ببرن!

حضرت امام خمینی(ره) اشغال سفارت آمریکا رو «انقلاب دوم» که اهمیتش از انقلاب اول بیشتر بود،نامید.

توی اسناد بدست آمده چیزهای جالبی وجود داشت از جمله اینکه:

-تبادل اطلاعات یکی از اعضای دولت بازرگان با سازمان سیا

- کروکی منزل حضرت امام(ره)

دولت بازرگان در اعتراض به اشغال سفارت آمریکا استعفا کرد و امام هم استعفای دولت بازرگان رو می پذیره و توی احکام جداگانه ای،ده نفر از اعضای دولت جدید رو منصوب میکنه!

دانشجویان، به دستور امام، کارمندان سیاه پوست و زن سفارت رو آزاد میکنن.

افزایش فشارهای خارجی برای پایان ماجرای سفارت آمریکا شدت پیدا میکنه ولی امام خمینی همچنان از دانشجویان حمایت میکنه!

مقام معظم رهبری در بیان خاطره ای از این ماجرا میفرمایند:

«من و آقاى هاشمى و یک نفر دیگر -که نمى‌خواهم اسم بیاورم- از تهران به قم خدمت امام رفتیم تا بپرسیم بالاخره این جاسوسان را چه کار کنیم؛ بمانند، یا نگه‌شان نداریم؛ به خصوص که در دولت موقت هم جنجال عجیبى بود که ما اینها را چه کار کنیم!

 وقتى که خدمت امام رسیدیم و دوستان وضعیت را شرح دادند و گفتند مثلاً رادیوها این‌طور مى‌گویند؛ امریکا این‌طور مى‌گوید؛ مسئولان دولتى این‌طور مى‌گویند؛ ایشان تأملى کردند و سپس با طرح یک سؤال واقعى پرسیدند: «از امریکا مى‌ترسید؟»؛ گفتیم نه؛ گفتند پس نگه‌شان دارید!»(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضاى دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت ۱۳۷۸/۱/۲۸)
خلاصه ارتش آمریکا و دولت جیمی کارتر که با مقاومت داشنجویان در آزادی گروگانهای آمریکایی روبرو میشه گروهی از نیروهای زبده ی خودش رو برای عملیات رهایی گروگانها بصورت مخفیانه و از سمت جنوب ایران وارد خاک ایران میکنه!
این نیروها در منطقه ی طبس در دام طوفان شن گرفتار میشن و 8 نفرشون کشته میشه و 4 نفر مجروح!
۱ هلیکوپتر سی‌اچ-۵۳ و ۱ هواپیمای سی۱۳۰ آمریکا توی این حادثه نابود میشه و ۵ هلیکوپتر سی‌اچ-۵۳ متروک و تصرف میشه!
توی ماجرای گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی، 66 دیپلمات ، گروگان گرفته شدن. اما در روز اشغال سفارت ، 6 تا از اونها تونستن خودشون رو به سفارت کانادا و سوئد توی تهران برسونن و نهایتا با گذرنامه ی کانادایی ایران رو ترک کنن.
خلاصه توی 30 دی 1359 و بخاطر اینکه آمریکا روابطش با ایران رو قطع کرده بود، و الجزایر حافظ منافع ایران بود، قراردادی توی الجزایر بین ایران و آمریکا منعقد میشه که طی اون گروگانها بعد از 444 روز اسارت آزاد میشن.
اما آمریکا دارایی های ایران رو بلوکه کرد و تحریم های اقتصادی رو بر علیه ایران وضع کرد.
مسئله ی تسخیر سفارت آمریکا به «تسخیر لانه ی جاسوسی» معروفه و هرسال روز 13 آبان که مصادف با این واقعه هست روز دانش آموز نامگذاری شده و به همین مناسبت در سراسر کشور دانش آموزان بر علیه سیاستهای استکباری آمریکا تظاهرات میکنن.نوشته شده در تاریخ شنبه 11 آبان 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :