X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

صادق خلخالیخلخالی اولین حاکم شرع منصوب بعد از پیروزی انقلاب بود که از طرف امام خمینی به این سمت انتخاب شده بود.

امام عملکردش به قدری خشونت بار بود که خیلی ها از زیر اعدام های اون نتونستن فرار کنن!

جالب اینه که یکی از بزرگترهایی که توی یکی از جلسات قرآن با هم بودیم تعریف میکرد که: « در زمان خلخالی توی یکی از روستاهای غرب کشور ماسم عروسی برگزار بود و بعضی از کسانی که اهل دود و دم بودن یه مقدار تریاک داشتن و میخواستن استفاده کنن اما بعد از اینکه یه مقداریش رو کشیدن و بقیه ش باقی مونده بود، انقدر از خلخالی میترسیدیم که نکنه اینو ازمون بگیرن و بوسیله ی اون مجازات بشیم که نمیدونستیم باید این یه ذره تریاک رو چیکار کنیم. تا بالاخره اونو توی چاه توالت انداختیم و از شرش راحت شدیم.»

حالا فکرش رو بکنید که خلخالی چه جوّی در کشور درست کرده بود که چند نفر که در یه مراسم عروسی اونم توی یه روستای دور افتاده توی غرب کشور یه ذره تریاک استفاده کردن انقدر وحشت داشتن که نکنه خلخالی متوجه بشه و بدستش مجازات بشن!

 

خلخالی از شاگردان حضرت امام(ره) بود که بعد از انقلاب به این سمت(حاکم شرع دادگاه انقلاب) منصوب میشه! اون قبل از انقلاب به خاطر مخالفت با رژیم مدتها در زندان بود. بعد از پیروزی انقلاب و بعد از اینکه حاکم شرع میشه در شب پیروزی انقلاب میخواست حدود 24 نفر رو اعدام کنه که حضرت امام مخالفت میکنه و تنها 4 نفر اعدام میشن!

مرحوم خلخالی از افراد دلسوز و انقلابی بود اما این مطلب و اینکه از طرف امام خمینی(ره) به سِمتِ حاکم شرع دادگاه انقلاب منصوب شده به این معنا نیست که تمام کارهای ایشون مورد تایید حضرت امام بوده!

امام،آقای خلخالی رو از لحاظ شناخت و توانایی هایی که در ایشون بود به این سمت منصوب میکنه و این هرگز به معنای این نیست که اگه جایی ایشون کاری کرده که بر خلاف نظر اسلام و عرف و امام بوده ، این کار رو مورد تایید امام بدونیم.

مثلاً آقای ابراهیم یزدی از اعضای شورای انقلاب معتقده که امام خمینی اگرچه اعدام چند نفر از سران ارتش رو تایید کرده، اما نه شکل اعدام و نه برخی دیگه از رفتارهای خلخالی را قبول نداشت. 

توی هفته نامه پروین مصاحبه ای از خلخالی نقل شده که توی اون خلخالی از نحوه ی مجازات یک پسر بچه اونم بدون محاکمه صحبت میکنه و میگه: « برای خیلی از همکارانم سوال بود که چگونه می‌شود این‌ها را سر جایشان نشاند. عصر از پیش امام بازگشته بودم..... داشتیم می‌آمدیم داخل کوچه منزل که از شیشه ماشین دیدم دوتا بچه پانزده، شانزده ساله گویا مخفیانه چیزی با هم رد و بدل کردند. دستور دادم بگیرند و بگردندشان ببینم ماجرا چیه. خودم از کیف پسره این روزنامه مجاهدین را در آوردم. یادم هست فامیلیش شریعتی بود... همانجا پسره را با گلوله زدم و به همراهانم گفتم اینجوری باید با این جانوران برخورد کرد!»


خلخالی پس از انقلاب بسیاری از مقامات پهلوی را در کنار خود محمدرضا شاه و اکثر اعضای خانواده‌اش «مفسد فی الارض» نامیده و به اعدام غیابی محکوم کرد.

خلخالی برای ترور اونها در خارج از کشور تلاش‌هایی خصوصاً با کمک گروه فدائیان اسلام صورت داد. ۱۶ آذر ۱۳۵۸ شهریار شفیق پسر اشرف پهلوی و یکی از افرادی که غیاباً توسط خلخالی محکوم به مرگ شده بود در پاریس ترور شد.


بعداز رفتن محمدرضا شاه به مکزیک خلخالی اعلام کرد که گروهی از اعضای فدائیان اسلام رو برای ترور شاه اعزام کرده‌.

خلخالی میگه با کارلوس تروریست معروف آمریکای جنوبی برای ترور شاه هماهنگی صورت گرفته‌.

حمله کارلوس و گروهش به ویلای شاه ۶ تیر ۱۳۵۸ بوسیله هلی کوپتر انجام شد، اما  کارلوس موفق به کشتن شاه نمیشه. خلخالی سپس طی مصاحبه‌ای میگه که شاه توی اون حمله زخمی شده‌.

خلاصه خلخالی بعد از رحلت حضرت امام(ره) پست و سمت خاصی در جمهوری اسلامی دریافت نمیکنه و توی انتخابات هم رد صلاحیت میشه.

سرانجام خلخالی در 5 آذر 1382 بر اثر بیماری قلبی از بین میره و این در حالیه که بخاطر یه سری از اعمال و کارهای خودش، مدتها در جمهوری اسلامی به اون پست خاصی داده نشد!
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 بهمن 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :