«میدون حر» توی تقاطع خیابون «کارگر جنوبی» با خیابون «امام خمینی»، قرار داره و قبل از پیروزی «انقلاب» با نام «میدون باغ‌شاه» شناخته میشد. تندیس  این میدون و تندیس «میدون فردوسی»، تنها مجسمه هایی هستن که در جریان ماه های منتهی به پیروزی انقلاب توسط مردم به زیر کشیده نشدن چون بین این مجسمه ها و «نظامِ طاغوت»، در افکار عمومی پیوندی وجود نداشت.

تندیس «میدون حر»، اثری از «غلامرضا رحیم‌زاده ارژنگد»  که به بهونه الحاق مجدد آذربایجان به ایران(در دهه 1320 شمسی) تراشیده شد. این پیکره‌،«گرشاسپ» فرزند «زو»  از پهلوونای شاهنامه رو در حال نبرد با «اژدها» نشون میده.

 

 در ادبیات اساطیری ایران، «گرشاسب» نماد انسان و «اژدها» نماد نفس سرکش اونه. این اثر سنگی، نشون‌دهنده پیروزی خیر بر شر هست. به این ترتیب، انتخاب نام «حر» بعد از پیروزی انقلاب برای این میدون ، معنا پیدا میکنه.

تصویری که در بالا می بینید احتمالا توی روز 21 بهمن 1357 شمسی، در میدان«میدون حر» و در کنار تندیس «گرشاسب» برداشته شده و توسط دوربین «قربان خلیلی» به ثبت رسیده.

نبرد مردم انقلابی برای تصرف «پادگان باغ‌شاه» هنوز ادامه داره و یکی از انقلابیونِ مسلح، در تلاش برای نزدیک شدن به یکی از مدخل های پادگان است.


منبع: مشرق نیوزنوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 17 بهمن 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :