شاه و شعبان بی مخشعبون بی مخ، یا همون شعبان جعفری از لات و لوتهای تهران بود که از طرفدارای سرسخت شاه بود. بعضی جاها که لازم میشد با ایجاد درگیری و قلدربازی وارد معرکه میشد و خلاصه کارهایی رو به نفع محمدرضا شاه پیش می برد.

به عقیده ی برخی،یکی از کارهای اون، ایفا کردن نقش مهم در ماجرای کودتای 28 مرداد بر علیه مصدق بود. شعبون بی مخ خودش زورخونه داشت و باستانی کار بود و خلاصه یه عده هم باهاش همراه میشدن و وقتی درگیری میشد برعلیه جبهه ی مخالف وارد عمل میشدن!

توی همین درگیری های 28 مرداد یه عده طرفدار مصدق بودن و یه عده هم طرفدار شاه.

برخی معتقدند،شعبان بی مخ نقش مهمی رو توی درگیری های خیابونی با طرفدارای مصدق ایفا کرد و به نفع شاه توی این درگیری ها پیروز شد هرچند بی بی سی فارسی به نقل از شعبان جعفری مدعیه که شعبون بی مخ روز 28 مرداد1332 تا حدود ظهر توی زندان شهربانی بوده و نمیتونسته نقشی اساسی در به ثمر رسیدن کودتای 28 مرداد داشته باشه.


درباره ی اینکه واقعا شعبان جعفری توی کودتای 28 مرداد نقش مهمی داشته یا اینکه توی بازداشتگاه بوده و نقش مهمی نداشته ، بحث و جدلهای تاریخی زیادی وجود داره!

اما چیزی که واقعیتش حتمیه اینه که ایشون از طرفدارای پر و پا قرص اعلی حضرت بوده! حالا چرا باید توی اون روز مهم توی بازداشتگاه باشه، الله اعلم!!!

بعد از اینکه انقلاب پیروز میشه، اسم شعبان جعفری هم میره توی لیستی که افرادی که توی اون بودن تحت پیگرد کمیته ی ضربت انقلاب اسلامی، قرار داشتن. خلاصه ایشون هم فرار رو بر قرار ترجیح میده و اول میره اسرائیل بعدشم آلمان و نهایتا میره لس آنجلس توی ایالت کالیفرنیای آمریکا!

جالب اینه که شعبان جعفری بالاخره در سن 85 سالگی در 28 مرداد (سالگرد کودتای 28 مرداد) سال 1385 توی شهر لس آنجلس از دنیا میره!

همه ی انسانها یه روزی میان به دنیا و روزی هم از دنیا میرن اما مهم اون نقش خیر و خوبی یا شر و بدی ای هست که از خودشون به جا میذارن.

در زیر براتون یه تعداد از عکسای شعبون جعفری رو در دوران های مختلف میذارم!


نوشته شده در تاریخ جمعه 18 بهمن 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :