X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

شطرنجدر مورد شطرنج روایت های مختلفی در منابع شیعه وجود داره که به شدت بازی کردن با شطرنج رو نهی میکنه.

سالهای سال این حکم وجود داشت که :«بازی کردن با شطرنج حرام است». اما امام خمینی در یک فتوای کم سابقه،حکم به حلال بودن بازی شطرنج میده البته به شرطی که برد و باخت مالی در بین نباشه و قمار محسوب نشه. بعد از این حکم، یکی از روحانیون به اسم آقای قدیری در نامه ای به امام خمینی، به این حکم امام اعتراض میکنه و این حکم رو صحیح نمیدونه!!!

امام خمینی هم یه پاسخ خیلی علمی و مستدل بهش میده که من خودم وقتی این متن این پاسخ رو خوندم کلی به مقام علمی امام خمینی(ره) پی بردم.

چون متن این نامه(پاسخ امام)  نشون میده که امام خمینی در عین حال که در سخنرانی هاش خیلی ساده و بی تکلف صحبت میکنه از چه مقام علمی بالایی برخورداره.

حالا اول متن نامه رو بخونید و بعدشم اتفاقی که برای این روحانی ای که به امام اعتراض کرده بود توجه کنید:

 

 متن پاسخ امام: « بسمه‌تعالی "جناب حجت‌الاسلام آقای قدیری - دامت افاضاته -

پس از عرض سلام و قبل از پرداختن به دو مورد سؤال و جواب، این جانب لازم است از برداشت جناب‌عالی از اخبار و احکام الهی اظهار تأسف کنم.

بنابر نوشته جناب‌عالی زکات تنها برای مصارف فقرا و سایر اموری است که ذکرش رفته است و اکنون که مصارف به صدها مقابل آن رسیده است، راهی نیست. و "رهان" در "سبق و رمایه"، مختص است به تیر و کمان و اسب‌دوانی و امثال آن، که در جنگ‌های سابق به کار گرفته می‌شده است و امروز هم تنها در همان موارد است. و انفال که بر شیعیان تحلیل شده است، امروز هم شیعیان می‌توانند بدون هیچ مانعی با ماشین‌های کذایی جنگل‌ها را از بین ببرند و آنچه را که باعث حفظ و سلامت محیط زیست است را نابود کنند و جان میلیون‌ها انسان را به خطر بیندازند و هیچ‌کس هم حق نداشته باشد مانع آنها باشد، منازل و مساجدی که در خیابان‌کِشی‌ها، برای حل معضل ترافیک و حفظ جان هزاران نفر مورد احتیاج است، نباید تخریب گردد و امثال آن. و بالجمله،‌آن‌گونه که جناب‌عالی از اخبار و روایات برداشت دارید، تمدن جدید به کلی باید از بین برود و مردم کوخ‌نشین بوده و یا برای همیشه در صحراها زندگی نمایند. و اما راجع‌به دو سؤال، یکی بازی با شطرنج در صورتی که از آلت قمار بودن به کلی خارج شده باشد، باید عرض کنم که شما مراجعه کنید به کتاب جامع‌المدارک مرحوم آیت‌الله آقای حاج‌ سیداحمد خونساری، که بازی با شطرنج را بدون رهن جایز می‌داند و در تمام ادّله خدشه می‌کند، در صورتی که مقام احتیاط و تقوای ایشان، و نیز مقام علمیت و دقت‌نظرشان معلوم است.


اما این که نوشته‌اید از کجا سائل به دست آورده که شطرنج به کلی آلت قمار نیست؟،

این از شما عجیب است، چون سؤال‌ها و جواب‌ها فرض است و بنابراین آنچه را من جواب داده‌ام در فرض مذکور است،‌که اشکالی متوجه نیست و در صورت عدم احراز باید بازی نکنند. و عجیب‌تر آن که نوشته‌اید چرا به جای "قصد حرام‌ نباشد"، "قصد حلال" نوشته شده؟ گویی عملِ شخصِ متوجه و قاصد، بدون قصد هم می‌شود، در این صورت "قصد حلال" مساوی است با "نبودن قصد حرام".

و اما در قضیه خرید و فروش آلات مشترکه برای مقصد حلال، اشتباه بزرگی کرده‌اید که گمان کرده‌اید خرید و فروش برای منفعت حلال، یعنی استفاده حرام کردن، و این برخلاف آنچه نوشته شده است می‌باشد.

البته در این زمینه‌ها مسایل زیادی است که حال و وقت من اجازه تعقیب آنها را ندارد.


از جناب‌عالی که فرد تحصیل‌کرده و زحمت‌کشیده‌ای می‌باشید، توقع نبود که این‌گونه برداشت کرده و آن را به اسلام نسبت دهید.

شما خود می‌دانید که من به شما علاقه داشته و شما را مفید می‌دانم، ولی شما را نصحیت پدرانه می‌کنم که سعی کنید تنها خدا را در نظر بیگرید و تحت تأثیر مقدس‌نماها و آخوندهای بی‌سواد واقع نشوید، چرا که اگر بنا است با اعلام و نشر حکم خدا، به مقام و موقعیت‌مان نزد مقدس نماهای احمق و آخوندهای بی سواد صدمه‌ای بخورد بگذارید هر چه بیشتر بخورد از خداوند متعال توفیق جنابعالی را در خدمت به اسلام و مسلمین چون گذشته خواهانم واالسلام علیکم و رحمته‌الله»


بعد از اینکه پاسخ نامه ی امام خمینی به حجت الاسلام قدیری علنی شد، آقای قدیری از طرف برخی از افراد مورد حملات و انتقاداتی قرار گرفتن که ایشون دوباره در طی نامه ای دیگه، شکایت این فشارها و انتقادات و حملات رو به امام کردند و امام هم نامه ای دیگه به آقای قدیری مینویسه و توی این نامه از ایشون دلجویی میکنه:

«*دعا کنید من قربان نجات اسلام گردم بسم الله الرحمن الرحیم جناب حجت‌الاسلام آقای قدیری- دامت افاضاته- با سلام و دعای خیر و آرزوی موفقیت برای شما در پیاده کردن احکام ا سلام نامه اول شما و جواب من در حال و هوای مدرسه و درس وبحث بود و الا من شما را مجتهد و صاحب نظر در فقه می‌ دانم و همیشه از خدا خواسته ام که شما جوانان بتوانید معضلات کشور در زمینه‌های مختلف را حل کنید من شما را یکی از دوستان قدیمی و خوب ود می‌دانم و زحمات شما را در درس و بحث و کمک‌های شما د رتمام زمینه‌ها فراموش نمی‌کنم. ما باید سعی کنیم تاحصارهای جهل و خرافه را شکسته تا به سرچشمه زلال اسلام ناب محمدی برسیم و امروز غریب‌ترین چیزها در دنیا همین اسلام است و نجات آن قربانی می‌خواهد ودعا کنید من نیز یکی از قربانی‌های آن گردم. خداوند جنابعالی را تایید فرماید.


والسلام علکیم و رحمته‌الله روح الله موسوی الخمینی»نوشته شده در تاریخ جمعه 2 اسفند 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :