X
تبلیغات
زولا

تظاهرات زنان مخالف اجباری شدن حجاببعد از اینکه انقلاب پیروز میشه یواش یواش زمزمه هایی در مورد وضعیت حجاب زنان به گوش میرسه!

امیر انتظام سخنگوی دولت موقت رسما اعلام میکنه که رعایت حجاب در ادارات الزامی نیست.

اما امام خمینی هم از احکام اسلامی کوتاه نمیاد و مستقیما دولت رو خطاب قرار میده و میگه: «وزارتخانه ها آنطور که برای من نقل میکنند با همان صورت زمان طاغوت را دارد.وزارتخانه ی اسلامی نباید در آن معصیت بشود.در وزارتخانه های اسلامی زنها بروند امام با حجاب باشند.»

حرفهای امام خمینی درمورد حجاب باعث میشه که یه عده از زنانی که مخالف حجاب بودن به خیابونها بریزن و بر علیه طرح حجاب و در مخالفت با امام خمینی تظاهرات کنن. بطوریکه در شمال ،مرکز و غرب تهران تظاهرات هایی به راه می افته!

شعار زنان معتراض این بود که حجاب پاکی نمیاره و حجاب هرکسی در درون اونه. سخنران این تظاهرات هم میگفت که زنان و مردان هر دو با هم در پیروزی انقلاب نقش داشتن و بنابراین هر دو باید آزاد باشن!

 

 این اعتراضات توی روزهای بعد هم ادامه پیدا میکنه و دختران توی بعضی از مدارس اعتراض میکنن حتی بعضی از زنان که توی هواپیمایی ملی ایران کار میکردن اونها هم دست به اعتراض میزنن و خلاصه دامنه ی اعتراضات زنان به مسئله ی حجاب بالا میگیره.

البته نباید فراموش کنیم که سفارت آمریکا توی سازماندهی تظاهرات زنان بر علیه حجاب، فعال بود و در تجمع 19 اسفند در مقابل دادگستری کیت میلتز، رییس نهضت آزادی زنان آمریکا، خودش شخصا شرکت میکنه.

از طرف دیگه عده ی از زنان که طرفدار حجاب و برچیده شدن وضعیت های نامناسب زنان در جامعه بودن به طرفداری از مسئله ی رعایت حجاب به خیابونها میریزن و بر علیه زنان مخالف حجاب تظاهرات میکنن.

افراط و تفریط همیشه آفت انقلاب بوده و هست!

برخی از افراط با برخوردهای خشن با افراد بی حجاب،فضای ناخوشایندی رو ایجاد میکنن حتی شعار «یا روسری یا توسری» توی این برهه ی از زمان سر داده میشه 

این تند روی ها به قدری زشت و ناپسند بود که دفتر امام این اقدامات (افراطی) رو به شدت تقبیح میکنه و دستگاههای ذیربط رو موظف به جلوگیری از این اقدامات میکنه و در بیانیه ای اعلام میکنه که با مزاحمین بانوان به شدت برخورد میشه!

خلاصه ،آیت الله طالقانی در مصاحبه با یکی از روزنامه های از موضع امام خمینی با زبانی نرم و لین دفاع میکنه و موضع امام خمینی در مورد حجاب رو یک نصحیت پدرانه میدونه که به فرزندش میکنه!

امام هم حرفهای آیت الله طالقانی رو تایید میکنه.

بعد از اون،زنان مخالف حجاب هم اعلام میکنن که دست از اعتراض بر میدارن و به خواسته ی خودشون مبنی بر غیراجباری بودن حجاب دست پیدا کردن!

توی اون برهه ی از زمان حجاب نه تنها برای انقلابیون بلکه برای مارکسسیت ها هم از اهمیت بسزایی برخوردار بود چون به یک نماد در مقابل امپریالیسم غرب تبدیل شده بود و اینطور بود که رفته رفته، زنان مخالف اجباری بودن حجاب در اقلیت عددی و فکری قرار گرفتن و به مرور زمان مسئله ی حجاب در جامعه ی ایران جا افتاد.


هرچند این زنان در ابتدا بر علیه حضرت امام(ره) و نظر ایشون در مورد حجاب تظاهرات کردن اما امروز در جامعه ما رنگ بوی حجاب(هرچند بازم الان دچار ضعف شدیم) خودشون رو نشون میده و این یادگار اقدامات گذشته ی حضرت امام هست!

درود خدا بر خمینی کبیر.نوشته شده در تاریخ جمعه 16 اسفند 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :