رفراندومتوی ماههای آخر سال 1341، محمدرضا شاه تصمیم میگیره که یه سری از اصول رو که معروف به اصول ششگانه بودن رو در قالب طرح «انقلاب سفید» به همه پرسی بذاره! این اصول عبارت بودن از:

1-لغو رژیــم اربـاب و رعیتی و اجـــرای اصلاحـــات ارضی 2- ملی کردن جنگلها  3- فروش سهام کارخانجات دولتی به عنوان پشتوانه اصلاحات ارضی  4- سهیم کردن کارگران در منافع کارگاههای تولیدی و صنعتی  5-اصلاح قانون انتخابات 6- سپاه دانش


از طرف دیگه امام خمینی با این اصلاحات مخالف بود چون این اصلاحات در ظاهر وجهه ی شاه رو در نظر مردم خوب جلوه میداد و یه جورایی این اقدامات مشروعیت شاه رو در نظر مردم بالا می برد. امام خمینی برای تبیین دلایل مخالف با این اصول ششگانه با علمای قم وارد شور و مشورت میشه. خلاصه از شاه میخوان که یه نفر رو برای روشن کردن انگیزه ی حکومت از اجرای این طرح ها به قم بیآد و بهبودی از طرف رژیم شاه به قم میاد و با علما و روحانیون به گفت و گو می پردازه!

از طرف دیگه روحانیون قم هم آیت الله کمالوند رو پیش شاه میفرستن تا نظراتشون رو به شاه انتقال بده اما شاه میگه که:«اگه آسمون به زمین بیآد و زمین به آسمون بره من باید این برنامه رو اجرا کنم. چون اگه اجرا نکنم از بین خواهم رفت. در پایان هم از علمای ایران گلایه میکنه که چرا مثل علمای اهل سنت اونو اولوالامر خطاب نمیکنن و براش به دعاگویی نمیپردازن!»

 

باوجود اعتراضات و تظاهراتهایی که در شهرهای مختلف ایران در مخالفت با این طرح ها برپا شده بود، همه پرسی در 6 بهمن 1341 برگزار شد و رسانه های گروهی اعلام کردن که اصول پیشنهادی شاه با 5600000 رای در مقابل 4150 رای مخالف به تصویب ملت ایران رسید.


شاه هم در 23 اسفند 1341 در پایگاه وحدتی دزفول به طرز بدی به روحانیون توهین میکنه و الفظ زشتی رو در مورد اونها بکار میبره و اونها رو تهدید به برخورد میکنه.

بعد از این اتفاق امام خمینی هم بیانیه ی شدیداللحنی رو با عنوان«روحانیت امسال عید ندارد» صادر میکنه و از آقایون روحانیون میخواد که این عید رو اعلام عزا کنن و به مخالفت با شاه بپردازن.

خلاصه حدود 46 نفر دیگه از علمای تهران هم با صدور بیانیه ای عید رو عزای عمومی اعلام میکنن. البته به این نکته هم باید اشاره کنم که نوروز اون سال با شهادت امام صادق(ع) مصادف شده بود و اعلام عزای عمومی با استفاده از این بهانه و نه بصورت کاملا مستقیم و علنی، صورت گرفته بود.

توی روزهای آخر سال 41341 به سازمانهای اطلاعاتی خبر رسید که طلبه های قم با صدور اعلامیه ای از مردم خواستن روز 2 فروردین 1342(مطابق با شهادت امام صادق(ع)) در مدرسه فیضیه قم جمع بشن و در اعتراض به اصلاحات شاه، مخالفت کنن.

رژیم پهلوی هم تصمیم میگیره عده ای از سربازان گارد رو با لباس شخصی به اونجا بفرسته و به اونها حمله کنه.

بعداز ظهر روز شهادت امام صادق(ع)، آیت الله گلپایگانی،مجلس عزایی در مدرسه فیضیه برگزار کرد. و بعد از سخنرانی یکی از روحانیون که در مورد حکومت شاه سخنرانی کرده بود، ماموران شاه فیضیه رو اشغال کردن و طلبه ها رو کتک کاری کردن.

حتی طبق برخی از نقل ها ، برخی از طلبه ها رو از بالا به پایین پرت کردن که باعث آسیب دیدن آونها شد. و حتی بعضی از طلاب هم با سنگ و چوب به مقابله با ماموران پرداختند که اتفاقا این طلبه ها بیشتر مورد ضرب و شتم و کتک کاری ماموران قرار گرفتن.

این درگیری تا ساعت 7 عصر طول کشید و در آخر کار ماموران لباسها و کتابها و اثاثیه طلاب رو در وسط حیاط مدرسه آتیش زدن و رفتن

بعد از این حمله از ترس حملات بعدی ماموران، حوزه های علمیه تعطیل شد و این تعطیلی تا حدود 40 روز به طول انجامید.خلاصه در پی ان کار، موجی از انزجار در بین مردم متدین از این اقدام، بوجود اومد.
نوشته شده در تاریخ شنبه 2 فروردین 1393 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :