X
تبلیغات
زولا

حمله به طبسبعد از اینکه دانشجویان پیرو خط امام به لانه ی جاسوسی آمریکا حمله کردن و اونجا رو به تصرف خودشون درآوردن و آمریکایی هایی که اونجا بودند رو به اسارت خودشون در آوردن آمریکا اقدامات مختلفی برای آزادی این گروگانها انجام داد و وقتی دید نمیتونه با راهکارهای سیاسی به نتیجه برسه تصمیم گرفت در یک عملیات نظامی از جنوب کشور وارد صحرای طبس بشه و بعد از اونجا وارد تهران شده و گروگانها رو آزاد کنه و سپس اونها رو از کشور خارج کنه!

این عملیات به دستور کارتر رییس جمهور وقت آمریکا انجام میشه و تفنگداران آمریکایی در 5 اردیبهشت 1359 به این عملیات دست میزنن. یکی از بالگردها در 120 کیلومتری راور کرمان دچار نقص فنی میشه و فرود میاد و سرنشینای اون به بالگرد دیگه ای منتقل میشن و بالگرد دوم هم دچار نقص فنی میشه و مجبور میشه به ناو هواپیمابر آمریکایی که در منطقه حضور داشته برگرده!

 

6 هواپیما و 6 بالگرد خودشونو به صحرای طبس میرسونن و بدون اینکه نیروهای نظامی ایران، متوجه حضور اونها بشن، توی صحرای طبس فرود میآن!

موقع سوختگیری، یکی دیگه از بالگردهاشون هم دچار نقص فنی میشه و عملا قبل از آغاز عملیات، سه تا از بالگردهاشون از دور خارج میشه! بعد از تماس با مرکز عملیات، کارتر رییس جمهور وقت آمریکا دستور بازگشت نیروها رو صادر میکنه ولی موقعی که میخوان برگردن ، توفان شن شروع میشه و یه هواپیمای سی۱۳۰ و یه بالگرد سی‌اچ-۵۳ به هم میخورن و هر دو آتیش می‌گیرن که در این حادثه ۸ نفر از نیروهای آمریکایی توی آتیش میسوزن و بقیه ی نیروها خودشونو به ناو نیمیتز می‌رسونن این عملیات با شکست روبرو میشه!

بعضی از تحلیلگران نظرشون اینه که چون فرمانده ی تفنگداران آمریکایی میدونسته که قرار این بالگردها توی ورزشگاه امجدیه ی تهران باقی بمونن، عمداً از بالگردهای فرسوده استفاده کرده!

اما باید عرض کنم که این فقط یه تحلیله و اون چیزی که از همه بالاتر و مهم تره و نباید اونو فراموش کنیم قدرت و معجزه ی خداوند متعال هست که باعث شد انقلاب نوپایی که به رهبری امام خمینی و حمایت مردم شکل گرفته بود در این واقعه هم سربلند و پیروز بیرون بیاد.نوشته شده در تاریخ جمعه 5 اردیبهشت 1393 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | تهیه و طراحی : مهدی شعبان | :